Co dalej z Europą?

Brexit stał się faktem. Wielu z nas do końca wierzyło w to, że do niego finalnie nie dojdzie. Statystyki, badające nastroje Brytyjczyków przed referendum wskazywały na mniej więcej równy podział społeczeństwa na zwolenników pozostania w strukturach Unii Europejskiej i przeciwników tego rozwiązania. Niestety, zaważył głos tych drugich i Wielka Brytania wyjdzie z Unii. Naturalnie będzie to procesem, który potrwa kilka lat, nie zmienia to jednak faktu, że decyzja Brytyjczyków rzuciła się cieniem na dalsze losy Europy.

Czy na Wielkiej Brytanii się skończy?

Jak zaznaczają specjaliści, ciężko przewidzieć rozmiar konsekwencji, jakie wydarzą się w związku z Brexitem

Autor zdjęcia: E01

Brexit stał się impulsem dla wielu nacjonalistycznych ugrupowań działających także w innych państwach europejskich. Pojawiają się głosy, że Francja rozważa pójście w ślady za Wielką Brytanią. Także pod dużym znakiem zapytania znajduje się dalsze członkostwo Danii i Holandii.

Z punktu widzenia dobra europejskiej gospodarki, dobrze byłoby jednak, aby nastroje te udało się wyciszyć. Emocje nie są w tym wypadku z pewnością dobrym doradcą, dobrze byłoby, więc, aby o przyszłości Europy decydowali ludzie świadomi konsekwencji podejmowania takich decyzji, a nie osoby, ulegające wpływom populistycznych haseł i propagandowych wizji. Brexit jest dowodem na to, że wielu Europejczyków nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę jest Unia Europejska i jakie z tego tytułu my wszyscy ponosimy korzyści. A jest ich sporo.

Co się zmieni?

Jak zaznaczają specjaliści, ciężko przewidzieć rozmiar konsekwencji, jakie wydarzą się w związku z Brexitem. Pierwsze skutki zauważalne były wkrótce po ogłoszeniu wyników referendum. Dostrzec można je było także w Polsce, chociażby po silnych spadkach odnotowanych na warszawskiej giełdzie i osłabieniem kursu złotego. Inwestorzy wycofują swój kapitał z rynków niepewnych, przerzucając aktywa na inne, mniej ryzykowne rynki. Dlatego właśnie umacnia się waluta Szwajcarii, co znów rykoszetem odbije się na kieszeni wielu polskich gospodarstw zadłużonych we frankach.

Nie wiadomo również, jakie będą dotacje unijne Poznań w kolejnym budżecie unijnym po 2020 roku. Z pewnością pieniędzy będzie na nie mniej, bowiem dotychczas Wielka Brytania w znacznym stopniu zasilała kasę unijną. Nie możemy oczekiwać, że inne państwa zrzeszone w strukturach Unii Europejskiej przejmą ten ciężar na siebie.